Cuma, 23 Temmuz 2021

  ogretmen

Dünyanın en güzel işlerinden biridir öğretmen olmak. En  azından benim için böyledir. Çocuk en saf halinde iken onu  alıp işlemek, yaratıcı ve bilimsel düşünmesini sağlamak.

                        Toplum değerlerini verirken onun en iyi uygulayıcılarından biri olduğunu görmek, sevgiyi  anlatamazken onların minicik kalplerinde yaşamak. Böyle bir şeyi  yakından hissetmektir öğretmen olmak.

                  Evdeki yaşadığı  sorunu  gözlerindeki korkuyla okula getiren öğrenci ile üzülmektir öğretmen olmak. Çeliğin  safı, altının safı, elmasın safı olur  ama  çocuğun hesapsız saflığına  paha biçilmediğini en  iyi  o bilir. Deftere yazdığı satır bitince  bir alta inin diyeceğine aşağı in diyen öğretmeni duyar duymaz kalemi bırakıp merdivenlerden aşağı koşan çocuğun saflığını ve düz mantığını unutamamaktır öğretmen olmak. Müzik dersinde şarkı söyleyen öğretmene  öğretmenim siz neden sanatçı olmuyorsunuz sorusuna “ Aslında var ya öğretmende potansiyel var” diyerek bilmişlik yapan öğrenciye dakikalarca gülmek ve diğerlerini de bu hoşluğa katmaktır öğretmen olmak.Okula ilk geldiği gün ; daha birinci dersin ortasında çantasını sırtına atıp, sınıftan çıkmaya çalışan  öğrenciye  nereye diye sorduğunda şaşırmış gibi yapıp: “ Hiç eve gidiyom çişim geldi” diyen saflığı nerede görebilirsiniz ki. Sınıfa gelen  müfettiş  Atatürk’ün  resmini gösterip; bu kim? Neden o resmi oraya asmışlar?Benim resmimi neden asmamışlar  diye sorduğunda: tereddütsüz ayağa kalkıp müfettişle dalga geçer gibi senin resmini niye assınlar sen Türkiye’yi mi kurtardın  diyerek ardından kahkaha atan öğrenciye hem müfettiş sarıldı hem de öğretmenin kalbi. Karda,tipide büyük kardeşinin elinden tutup, okula gelmekten vaz geçmeyen, daha okul çağı gelmediği için okula kayıt bile olmayan ama ağabeylerini ablalarını dinleyerek okuma yazma öğrenen çocuğun soğuktan donan ellerini  ısıtan kişidir öğretmen.

                 Teneffüste  diğerleri tarafından örselenen, ağlayarak öğretmenine şikayette bulunan öğrenciyi dinleyip, böyle tatlı bir öğrenciye bunu nasıl yaparsınız diye  şirinlik yapan öğretmenin  lafını ağzından alıp “ Hem de sınıfın en  güzel kızına” diye  öfkelenen, kendi duygusunu açığa çıkaran öğrenci saflığını  neyle ölçsün öğretmen. Kitapları kaldırın  yani  çantaya koyun demek isteyen öğretmenin lafına düz mantıkla yaklaşan  öğrencilerin  kitapları yukarı doğru kaldırmalarına can mı dayanır.

                  Soğuk gecelerde  tek başına dağ köylerinde yarın için dersi planlayan , sağlıksız beslenmesi yüzünden çeşitli rahatsızlıklar  geçiren  kişidir öğretmen. Her öğrencinin hayatına dokunmak onlara bildiği her şeyi sonuna kadar öğretmek için çaba gösteren tek mesleğin adıdır öğretmenlik. Her zor koşulda elini taşın altına koyan  ünü ve adı olmayan kahramandır öğretmen. Köyde damını onaran  vatandaşa yardım eden, tarlada  elma ağacına  yarma aşı yapan kişidir öğretmen. Devleti en uzak köylerde temsil eden sade ve olgun kişidir öğretmen.

                  Özveri  mesleğidir, iş olsun diye yapılmaz. Yapmayı deneyenler de başarılı olmaz. Değişen çağa en hızlı adapte olandır. Yeniden program yazar, ya da yazılması için  öncülük  eder. Şayet yapılan programda aksaklık varsa önce o tespit edip, strateji geliştirir. Bizler cümle temelli eğitim verildiğinde sesli harflerin önceden verilemesinin sakıncası olmadığını fark etmiş müfettişlerle ters düşmüştük. Ama bakın şimdi bütün öğretimi ses temelli yapıyoruz. Teknoloji olsa da olmasa da yine eğitime devam edecek argümanları bulan kişidir öğretmen. Platon’un  taş sütunlar üzerinde oturtup ders verdiği dönemden günümüze sürekli gelişen, geliştikçe de çevresine ışık saçan kişidir öğretmen.

                   Bütün bunların yanında zayıfladığı, çaresizleştiği doğrudur. Entelektüel  olması gereken öğretmenin , araştırmayı, okumayı bıraktığı ya da uzaklaştığı söylenebilir. Bir çok sebebi vardır elbet. Fakat  hiçbir bahanesinin olmadığını da bilir. Eğer çağın gerisinde kalırsa silinip gideceğini bilir. Işık saçmak için  dolu olması gerektiğini bilir.

                    İçindeki çocuk sevgisini yitirmemiş, çağdaş,ilerici,  modern öğretmenlere selam olsun.

                                                                                                                      İsmet YARKADAŞ

                                                                                                                                      25.09.2020

                    

Yorumlar   

0 # emel 26-09-2020 06:38
Sabahım güzel başladı, kaleminize sağlık... Ailelere, huzurla çocuğum güvende, emin ellerde diye düşündüren tüm öğretmenlere sevgi ve saygıyla selam olsun velilerden de.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


IMAGE
İsmet Yarkadaş
Öğretmen Olmak
Cuma, 25 Eylül 2020
  Dünyanın en güzel işlerinden biridir öğretmen olmak. En  azından benim için böyledir. Ç...
IMAGE
Ömer Kaan Duman
Kurtuluşumuzun Hikayesi
Salı, 01 Haziran 2021
Yıl 1919, Mayıs’ın 19’uydu. Vatan işgal altında. Yurdun dört bir yanı düşmanlarla çevrilmiş. Atatürk...
IMAGE
Kıvanç Güney
Rüyadaki Masal
Cuma, 02 Temmuz 2021
Ali kitap okumayı seven bir çocuktu. Her gece kitap okuyup uykuya dalıyordu. Bir gün rüyasında masal...
IMAGE
Ömür Meva Pekel
Okul ve Sınıf Kuralları
Pazar, 23 Mayıs 2021
Hayatımızın her döneminde olduğu gibi okul dönemimizde de uymamız gereken kurallar vardır. Okul ve s...
IMAGE
Zehra Yezda Cantürk
Yerel Yönetimler
Pazar, 30 Mayıs 2021
İnsanların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan ve hukuk düzeni içerisinde oluşturulmuş k...

Kimler Çevrimiçi

191 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

ITPShare