Cuma, 23 Temmuz 2021

okulkurallar

Hayatımızın her döneminde olduğu gibi okul dönemimizde de uymamız gereken kurallar vardır. Okul ve sınıfımızın içinde uyulan kurallar düzeni sağlar.

     Belirlenen bu kurallara uymalı ve uyum sağlamalıyız. Kurallar herkesin haklarının eşit olmasını ve öğrencilerin davranışlarının da doğruya yönelmesini sağlar.

   Okul ve sınıfımız bizim ikinci evimiz, öğretmen ve arkadaşlarımız ailemiz gibidir. Önce kendimize  sonra da  onlara saygı duyarak başlamalıyız. Sevgi ve hoşgörüyü göz önünde bulundurarak bu kuralları hep birlikte hatırlayalım.

   Okulumuza zamanında gelip, gitmeliyiz. Okul kıyafetlerimizi ve eşyalarımızı temiz ve özenli kullanmalıyız. Okulumuzu ve çevremizi temiz tutmalıyız. Okulda düzenlenen törenlere katılmalıyız. Okulumuzda bulunan tahta, sıra, dolap gibi eşyaları özenli kullanmalı ve bizden sonra da kullanılacağını unutmamalıyız. Okul koridorları ve sınıf içerisinde koşmamalı, gürültü yapmamalı ve arkadaşlarımızı rahatsız etmemeliyiz. Okulumuzda bulunan tuvaletleri temiz kullanmaya özen göstermeliyiz. Görevli büyüklerimizin bizim için temizlediğini unutmayıp, emeklerine saygılı olmalıyız. Sınıf içi kurallarımızı da öğretmenimiz ile birlikte belirleriz . Sınıfımız bizim yeni bilgiler öğrenip, arkadaşlarımızla zaman geçirdiğimiz yerdir.

  Kalabalık olmanın getirdiği karışıklığı düzenlemek için kuralları belirler ve onlara uyarız. Derse zamanında gireriz. Söz hakkı almadan konuşmayız. Dersimizi dikkatle dinleriz. Yerlere çöp atmaz, sınıfımızı havalandırırız. Derse hazırlıklı geliriz. Teneffüs zili çaldığında koşmadan, araç gereçlerimizi topladıktan sonra sınıfımızdan ayrılırız. İşte bu kurallar bizim sınıf ve okulumuzda birbirimizle uyum içinde mutlu, düzenli eğitim almamızı sağlar. Okulumuzu ve sınıfımızı özlediğimiz bu günler en kısa zamanda geçip gittiğinde tekrar bir arada olacağımız günlerin gelmesini dört gözle bekliyoruz.

                                                                                                             ÖMÜR MEVA PEKEL

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


IMAGE
İsmet Yarkadaş
Öğretmen Olmak
Cuma, 25 Eylül 2020
  Dünyanın en güzel işlerinden biridir öğretmen olmak. En  azından benim için böyledir. Ç...
IMAGE
Ömer Kaan Duman
Kurtuluşumuzun Hikayesi
Salı, 01 Haziran 2021
Yıl 1919, Mayıs’ın 19’uydu. Vatan işgal altında. Yurdun dört bir yanı düşmanlarla çevrilmiş. Atatürk...
IMAGE
Kıvanç Güney
Rüyadaki Masal
Cuma, 02 Temmuz 2021
Ali kitap okumayı seven bir çocuktu. Her gece kitap okuyup uykuya dalıyordu. Bir gün rüyasında masal...
IMAGE
Ömür Meva Pekel
Okul ve Sınıf Kuralları
Pazar, 23 Mayıs 2021
Hayatımızın her döneminde olduğu gibi okul dönemimizde de uymamız gereken kurallar vardır. Okul ve s...
IMAGE
Zehra Yezda Cantürk
Yerel Yönetimler
Pazar, 30 Mayıs 2021
İnsanların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan ve hukuk düzeni içerisinde oluşturulmuş k...

Kimler Çevrimiçi

195 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

ITPShare