Cuma, 23 Temmuz 2021

cicikpek

Dünya bize can veren yuvadır,  sadece insanların değil hayvanların ve bitkilerin de evidir. Hatta  bitkiler ve hayvanlar bizden önce var oldular.

Bütün canlıların yaşamaya hakları var ve bu hakka saygı göstermeliyiz. Ayrıca diğer canlılara zarar verirsek olumsuz sonuçlarla karşılaşırız.

Bitkiler, gezegenimizde var olan ilk canlılardır. Onların da suya ihtiyaçları olur ve biz yaz aylarında sokağımızdaki bitkileri sularsak onların ihtiyaçlarını karşılamış oluruz. Doğamızı seviyorsak ağaç dikmeliyiz. Ağaçları kesmemeli, onları korumalıyız. Eğer onlara zarar verirsek  kötü sonuçlarla karşı karşıya kalırız. Ağaçları kesersek temiz hava alamayız, toprak kayması olur. Sadece bunu kendimiz için değil doğa için de yapmalıyız. Bitkiler bize sebze ve meyve verir, biz de bunlarla besleniriz.  Çiçeklere gelince… Onlara da zarar vermemeliyiz. Onlar da doğanın bir parçasıdır. Çiçekleri koparanları uyaralım. Eğer  siz de doğayı seviyorsanız çiçekleri ezip geçmeyin, çevrenizi güzelleştirin. 

Şimdi sıra hayvanlarda. Etrafımızdaki hayvanlara nazik ve sevecen  davranmalıyız, onları korumalıyız. Ayrıca onları asla korkutmamalı, onlara yardım etmeliyiz. Mesela bazı çocuklar kedileri kovalayıp korkutuyorlar. Bu doğru bir davranış değil. Yaz ayları sokaklarda kaldırımların  üzerine  su kapları koyarsak çevredeki hayvanlar susuz kalmamış olur. Camın kenarına ekmek kırıntıları koyarsak kuşların karnı doyar. Bazı hayvanlar saldırgan olabilirler. Onlara yaklaşmamalı, kendimizi korumalı ama yine onlara kötü davranmamalıyız. Hayvanat bahçesine gittiğimizde timsah, aslan, jaguar gibi yırtıcı hayvanlara taş atmamalıyız.

Doğaya gözünüz gibi bakın ve her zaman şunu hatırlayın: Bitki ve hayvanlara zarar verirsek bundan bizler de etkileniriz. Güzel yaşamak istiyorsak  her canlıya güzel davranmalıyız.

                                                                  KIVANÇ GÜNEY

                                                                       1-E / 750

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


IMAGE
İsmet Yarkadaş
Öğretmen Olmak
Cuma, 25 Eylül 2020
  Dünyanın en güzel işlerinden biridir öğretmen olmak. En  azından benim için böyledir. Ç...
IMAGE
Ömer Kaan Duman
Kurtuluşumuzun Hikayesi
Salı, 01 Haziran 2021
Yıl 1919, Mayıs’ın 19’uydu. Vatan işgal altında. Yurdun dört bir yanı düşmanlarla çevrilmiş. Atatürk...
IMAGE
Kıvanç Güney
Rüyadaki Masal
Cuma, 02 Temmuz 2021
Ali kitap okumayı seven bir çocuktu. Her gece kitap okuyup uykuya dalıyordu. Bir gün rüyasında masal...
IMAGE
Ömür Meva Pekel
Okul ve Sınıf Kuralları
Pazar, 23 Mayıs 2021
Hayatımızın her döneminde olduğu gibi okul dönemimizde de uymamız gereken kurallar vardır. Okul ve s...
IMAGE
Zehra Yezda Cantürk
Yerel Yönetimler
Pazar, 30 Mayıs 2021
İnsanların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan ve hukuk düzeni içerisinde oluşturulmuş k...

Kimler Çevrimiçi

177 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

ITPShare